top of page
  • Yazarın fotoğrafıKaliteTürk

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir? Ne işe Yarar?

ISO 22000 Nedir?

ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi gıda üretimi yapan firmaların HACCP sistemini temel alarak gerekli kalite ve fiziksel şartların sağlanması ile gıda güvenliğini daha iyi bir seviyeye çıkartmak amaçlanır. Güvenli gıda üretmek amacıyla oluşturulmuş uluslararası bir standarttır. Hammaddenin temininden, ürünün ambalaj seçimi ve son tüketiciye ulaşana kadar olan bütün basamaklarında, güvenli gıdanın izlenebilirliğini sağlamayı esas almaktadır.


ISO 22000 Belgesi yurtiçinde ve yurtdışında kabul gören bir belgedir. Müşterilerin tanıdığı ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminin firmanıza uyarlanması ve gerekliliklerin karşılanması konusunda 11 yıllık tecrübemiz ile güçlü gıda ve kimya mühendisi ekibimiz hep yanınızda olacaktır.


ISO 22000 Belgesi, ISO 22000 Gıda güvenliği

Gıda Güvenliği Nedir?

Gıda güvenliği gıda üreticileri, satıcıları, gıda servisleri, hazır yemek firmaları, gıda bileşeni üreticileri, ambalaj malzemeleri ve gıda ile temasta bulunan diğer öğeleri üreten kuruluşlar, temizlik ve sanitasyon ajanları, ekipman sağlayan kuruluşlar, yem üreticileri, hasatçılar, çiftçiler, temizlik ve sanitasyon hizmeti veren kuruluşlar, taşıyıcılar, depolama ve dağıtım kuruluşları; özetle gıda üretiminde yer alan ve gıda üretimiyle ilişkili olan kurum ve kuruluşların sağlaması gereken en önemli bir uluslararası standarttır. Gıda güvenliği kapsamında hammaddeden son ürüne kadar izlenen süreçteki tüm tehlikeler analiz edilir ve gerekli önlemlerin alınması sağlanır, çalışanların farkındalığı ve yeterliliği değerlendirilerek gerekli eğitimler ve önlemler alınır. Ekipmanların üretim gereklilikleri karşılaması ve hijyen koşullarının oluşturulması için gerekli takiplerin yapılmasının sağlandığı ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi tüm gıda işletmeleri için olmazsa olmaz bir belge niteliği taşımaktadır.


KALİTETÜRK Danışmanlık olarak firmamız yıllar boyu kazandığı bilgi, birikim ve tecrübesiyle ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin işletmenize kurulması, denetimlerden başarıyla geçilmesi ve ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin işletmenize kazandırılmasına kadar olan süreçte gereken her türlü desteği vermektedir. İrtibat kurmak isterseniz tıklayınız.

1.032 görüntüleme0 yorum
bottom of page