• KaliteTürk

ISO 9001 Standardı Madde 1:Kapsam

ISO 9001: 2015 Madde 1 Kapsam Nedir?

Madde 1 Kapsam, ISO 9001: 2015 standardındaki ilk maddedir. Bu madde yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve aslında karşılanması gereken herhangi bir şartı yoktur. İlk madde, Kalite Yönetim Sistemi gereksinimlerini kapsar. Toplamda, ISO 9001 standardının on bölümü vardır, ilk üçü yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bir kuruluşun sertifikasyon almak için yerine getirmesi gereken şartlar 4 den 10 a kadardır. Bu gereksinimler şunlardır;


4: Kuruluşun içeriği

5: Liderlik

6: Planlama

7: Destek

8: Çalışma

9: Performans değerlendirmesi

10: İyileştirme (bu maddeleri daha sonraki yazılarımızda ele alacağız)


Madde 1, Kalite Yönetim Sisteminin kuruluşların gerek müşteri gerekse yasal gereklilikler tarafından belirtilen gereklilikleri karşılayan ürünler sunma yeteneğini, tutarlı bir şekilde göstermesi gerektiğini ve kuruluşların iyileştirme süreçlerini kullanarak, ISO 9001 standardını etkin bir şekilde kullanmasını, müşteri memnuniyetini arttırmayı hedeflemeleri gerektiğini belirtir.


ISO 9001, büyüklüğü, sektörü veya sağladığı ürün/hizmetlerden bağımsız olarak herhangi bir kuruluşa uygulanmayı amaçlayan genel bir standarttır.Bölüm-2 Normatif Referanslar ile devam edeceğiz. Faydalı olması dileği ile..

2.534 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör