top of page

ISO 22000 : 2018 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi; güvenli gıda üretmek amacıyla oluşturulmuş uluslararası bir standarttır. Hammaddenin temininden, ürünün ambalaj seçimi ve son tüketiciye ulaşana kadar olan bütün basamaklarında, güvenli gıdanın izlenebilirliğini sağlamayı esas almaktadır.

 

ISO 22000 : 2018 standardının temel yaklaşımı; güvenli gıda üretmek ve üretimi etkileyen işletmenin altyapısı, personel ve ekipmanlarını da kontrol altında tutmaktır. Sadece gıda güvenliğini değil; üretimde de kaliteyi arttırdığı için firmalar tarafından tercih edilmektedir.

 

ISO 22000 sistemi, işletmesinde ISO 9001 ve/veya ISO 14001 standartlarını uygulayan firmalarda entegre bir sistem olarak da kurulabilmektedir.

 

ISO 22000:2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’ni; gıda üreticileri, satıcıları, gıda servisleri, hazır yemek firmaları, gıda bileşeni üreticileri, ambalaj malzemeleri ve gıda ile temasta bulunan diğer öğeleri üreten kuruluşlar, temizlik ve sanitasyon ajanları, ekipman sağlayan kuruluşlar, yem üreticileri, hasatçılar, çiftçiler, temizlik ve sanitasyon hizmeti veren kuruluşlar, taşıyıcılar, depolama ve dağıtım kuruluşları; özetle gıda üretiminde yer alan ve gıda üretimiyle ilişkili olan kurum ve kuruluşlar uygulayabilmektedir.

Ne gibi faydalar sağlar?

ÜRÜN, HİZMET VE PERSONEL KALİTESİNDE ARTIŞ

ÇALIŞMA ORTAMINDA İYİLEŞME

İŞ VERİMLİLİĞİ VE MEMNUNİYETİNDE ARTIŞ

HİJYEN VE GIDA GÜVENLİĞİ BİLİNCİNDE ARTIŞ

TEDARİK ZİNCİRİNDE DAHA İYİ BİR YER EDİNME

REKABET GÜCÜ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE ARTIŞ

İHRACATTA KOLAYLIK

DAHA ETKİN BİR YÖNETİM VE STOK KONTROLÜ

GIDA ZEHİRLENMELERİNİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ

GIDA İSRAFININ EN AZA İNDİRİLMESİ

DAHA İYİ BİR ÇALIŞAN KADROSU OLUŞTURMA

Gıda güvenliği, tüm dünyada büyük bir endişe kaynağıdır ve bu nedenle etkin bir gıda güvenliği yönetim sistemine sahip olmak önemlidir. ISO 22000, gıda zinciri boyunca tüm organizasyonlar için uygulanabilir bir gıda güvenliği yönetim sistemi sunar.

 

ISO 22000 standardı, bir işletmenin gıda güvenliğini etkin bir şekilde yönetmesini sağlar. Bu, müşterilere güvenli gıda ürünleri sağlama taahhüdünü gösterir ve gıda ile ilgili hastalıkların riskini azaltır.

 

Kalitetürk Danışmanlık, ISO 22000 belgelendirmesi almayı düşünen işletmelere rehberlik eder. Deneyimli danışmanlarımız, ISO 22000 standardının uygulanmasını kolaylaştırır ve gıda güvenliği yönetim sisteminizin sürekli iyileştirilmesini sağlar.

 

Kalitetürk Danışmanlık, ISO 22000 belgelendirmesini hızlı ve etkin bir şekilde elde etmenize yardımcı olur. Danışmanlarımız, işletmelerin bu standardı sorunsuz bir şekilde uygulamasını ve böylece gıda güvenliğini sağlamasını mümkün kılar. Bu süreçte işletmeye ekstra bir yük bindirmez, böylece işletme yönetiminiz daha etkili ve verimli hale gelir.

VERDİĞİMİZ HİZMETLER

İlk müşteri ziyaretinde; üretim bölümünün gezilmesi, fiziksel uygunsuzlukların belirlenmesi ve sistem kurulması için gerekli bilgilerin alınması.

Üretim akış şemalarının oluşturulması ve tehlike analizinin yapılması.

HACCP Planının oluşturulması, standardın ilgili dökümanlarının hazırlanıp firmaya teslim edilmesi.

ISO 22000 Standardı ve denetim listesindeki olması gereken fiziksel şartlarla ilgili firmayı bilgilendirmek.

ISO 22000 Standardına göre dökümantasyonu

hazırlamak.

Çalışan süre boyunca gıda mevzuatlarıyla ilgili firmanızı bilgilendirmek ve her türlü sorunuza cevap vermek.

bottom of page