top of page

FSSC 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGELENDİRMESİ

FSSC22000.png

Günümüzde Metro, Migros, Carrefour gibi büyük gross marketlerin denetimlerinde FSSC 22000 gibi gıda üreticileri için özellikle tasarlanmış global gıda güvenliği standartlarına uygun üretim ve belgelendirme aranmaktadır

 

FSSC 22000, orijinal ismi Foundation of Food Safety Certification yani Gıda Güvenliği Sertifikasyon Vakfı tarafından, uluslararası gıda ticaretinde sektörel bütünlüğü sağlamak amacıyla kurulmuş en önemli kuruluşlardan biridir. FSSC 22000 özellikle gıda üreticileri için tasarlanmış ve gıda zincirinde yer alan tüm gıda üreticilerinin, gıda güvenliği yönetim sistemlerinin tetkik edilmesi ve belgelendirilmesinde kullanılan uluslararası çapta kabul görmüş bir belgelendirme programdır. (GFSI) Global Gıda Güvenliği Girişimi tarafından onaylanmıştır. 

 

Mevcut TS EN ISO 22000:2018 standart şartları, ISO 22002-1/ ön gereksinim program şartları ve HACCP prensiplerini içerir. Özellikle gıda üretimi sektörüne yönelik olan ilk global gıda güvenliği standardı olma özelliği taşır. FSSC 22000 gıda zinciri boyunca tüm kuruluşlar için geçerlidir:

FSSC 22000 v5.1

Gıda zinciri boyunca tüm kuruluşlar için geçerlidir:

 

  •     Bozulabilir hayvansal ürünler (örneğin et, kümes hayvanları, yumurta, süt ve balık ürünleri)

  •      Bozulabilir bitkisel ürünler (taze meyve ve taze meyve suları, konserve meyve, taze sebze, konserve edilmiş sebzeler).

  •     Ortam sıcaklığında (yani konserve ürünleri, bisküvi, çerez, yağ, içme suyu, içecek, makarna, un, şeker, tuz) uzun raf ömrü olan ürünler

  •     (Biyo) kimyasal üretim (vitamin, mineral katkı ve biyo-kültür) ancak teknik ve teknolojik yardımlar hariç.

  •      Gıda ambalajı üretimi (gıda ile doğrudan ya da dolaylı temas).

  •      Hayvanlar için gıda ve yem üretimi (yem ve katkı maddelerinin üretimi ve dağıtımı için iyi uygulamaların toplanarak hayvan, gıda ve yem üretimini güvenle sağlamayı amaçlamaktadır).

bottom of page