FSSC 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ BELGELENDİRMESİ

Günümüzde Metro, Migros gibi büyük gross marketlerin denetimlerinde FSSC 22000 ve PAS 220 gibi gıda üreticileri için özellikle tasarlanmış global gıda güvenliği standartlarına uygun üretim ve belgelendirme aranmaktadır.

 

FSSC 22000, orijinal ismi Foundation of Food Safety Certification yani Gıda Güvenliği Sertifikasyon Vakfı tarafından, uluslararası gıda ticaretinde sektörel bütünlüğü sağlamak amacıyla kurulmuş en önemli kuruluşlardan biridir. FSSC 22000:2010 özellikle gıda üreticileri için tasarlanmış ve gıda zincirinde yer alan tüm gıda üreticilerinin, gıda güvenliği yönetim sistemlerinin tetkik edilmesi ve belgelendirilmesinde kullanılan uluslararası çapta kabul görmüş bir belgelendirme programdır. (GFSI) Global Gıda Güvenliği Girişimi tarafından onaylanmıştır. 

 

Mevcut TS EN ISO 22000 standart şartları, ISO 22002-1/PAS 220 ön gereksinim program şartları ve HACCP prensiplerini içerir. Özellikle gıda üretimi sektörüne yönelik olan ilk global gıda güvenliği standardı olma özelliği taşır.

FSSC 22000:2010

Gıda zinciri boyunca tüm kuruluşlar için geçerlidir:

 

Bozulabilir hayvansal ürünler (örneğin et, kümes hayvanları, yumurta, süt ve balık ürünleri);

  • Bozulabilir bitkisel ürünler (yani taze meyve ve taze meyve suları, konserve meyve, taze sebze, konserve edilmiş sebzeler).

  • ortam sıcaklığı (yani konserve ürünleri, bisküvi, çerez, yağ, içme suyu, içecek, makarna, un, şeker, tuz) de uzun raf ömrü olan ürünler;

  • (Biyo) kimyasal üretim (yani vitamin, mineral katkı ve biyo-kültür) ancak teknik ve teknolojik yardımlar hariç.

  • Gıda ambalajı üretimi (gıda ile yani doğrudan, dolaylı temas).

  • Hayvanlar için gıda ve yem üretimi (yem yem ve katkı maddelerinin üretimi ve dağıtımı için iyi uygulamaların toplayarak hayvan gıda ve yem üretimini güven sağlamayı amaçlamaktadır).