top of page

FDA - AMERİKAN GIDA VE İLAÇ DAİRESİ BAŞVURU BELGELENDİRME

FDA KAYDI NASIL YAPILIR?

FDA kaydı nasıl gerçekleşir, konusundan önce FDA kaydının neden gerekli olduğunu ifade etmeliyiz. Bioterörizm yasası uyarınca, ABD'de tüketilmek üzere hayvan ve insan besinlerini imal eden, üreten, paketlemeyi gerçekleştiren ya da ürünü depolayan tüm ABD’li ve yabancı gıda firmaları FDA’ a kayıt yaptırmak zorundadırlar. FDA kaydı gerçekleştirmeyen firmalardan ithal edilen mamuller, ABD’ye geçiş limanında alı konulacak ve ABD’ye girişine müsaade edilmeyecektir.

Kayıt esnasında gereken  bilgiler;  firmanın  (ve varsa ana firmanın) ismi,  adresi, telefon numarası sahibinin, firma sahibinin ya da yetkili mümessilin  ismi, adresi ve telefon numarası, firmanın kullandığı tüm ticari unvanlar işleyişe tabi ürün kategorileri formu dolduran tarafından aktarılan  bilgilerin gerçek ve doğru olduğuna dair beyanı,  yabancı firmaların ABD mümessilinin ismi, adresi, telefon numarası ve acil durumlarda ulaşılması maksadıyla ABD mümessilinin yada belirlenen bir başka kişinin telefon numarasıdır. Mecburi olan bu bilgilerden başka  isteğe bağlı şekilde  başka bilgiler de verilebilecektir.      

FDA BelgeSİ

neden gerekİR?

FDA, Amerika Birleşik Devletleri'nin Sağlık Bakanlığı'na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosudur. FDA kısaltmasının açılımı U.S. Food and Drug Administration olup, Türkçe "Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi" olarak ifade edilebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracat yapabilmek için FDA belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

KALİTETÜRK Danışmanlık olarak firmamız yıllar boyu kazandığı bilgi, birikim ve tecrübesiyle FDA Sisteminin işletmenize kurulması, denetimlerden başarıyla geçilmesi ve FDA Belgesinin işletmenize kazandırılmasına kadar olan süreçte gereken her türlü desteği vermektedir.

bottom of page