MERKEZ OFİS

Cevizlik Mahallesi, Reyhan Sokak, Uğur İşhanı, No: 14/4, Bakırköy – İstanbul

T: +90 212 583 02 04  |  F: +90.212 583 06 08  |  M: +90.532 324 21 54

kalite@kaliteturk.com

© Copyright.  Tüm Hakları Kalitetürk Danışmanlık Belgelendirme Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti.'ye aittir.

FORUM

Sektörle ilgili gelişmelerden haberdar olmak için üye olup forumumuzu takip edebilirsiniz.

HACCP

TEHLİKE ANALİZİ VE KRİTİK KONTROL NOKTALARI YÖNETİM SİSTEMİ
 Views
1Posts

ISO 22000:2005

GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ
 Views
1Posts

ISO 14001

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ
 Views
1Posts
New Posts
 • Şahin Konak
  Feb 23, 2017

  ISO 14001; Çevrenin ve doğal yapının korunabilmesi, bozulmaması amacıyla oluşturulmuştur. ISO (Uluslar Arası Standartlar Organizasyonu) tarafından yayımlanmıştır. Bir ürünün hammadde alım aşamasından son ürün çıkışına kadar ki çevresel faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin kontrol altına alınarak çevreye verilen zararın en aza indirmek amacıyla oluşturulmuştur. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Bölümleri; - Genel gereksinimler, - Çevre politikası, - Planlama, - Uygulama ve Operasyon, - Düzeltici ve önleyici faaliyet ve - Yönetimin gözden geçirmesidir. Bu sistemin en önemli noktalarından birisi de yasal şartların sağlanmış olması ve gerektiğinde emisyon - baca gazı analizi, toz ölçümü, gürültü ölçümü gibi olmazsa olmaz ölçümlerin Çevre Bakanlığı tarafından akredite laboratuvarlarda ölçüm ve raporlamalarının yapılmasıdır. ISO 14001 ÇYS, küresel pazarda var olabilmek için artık insana, çevreye verilen değer ve saygıda önemli bir ölçüt olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir çok kuruluş günümüzde çevreye verilen zararı minimuma indirmeye çalışmaktadır. Siz de ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemine sahip olmak istiyorsanız bize ulaşın!
 • Şahin Konak
  Feb 23, 2017

  Sağlıklı ve güvenli gıda üretimi yapmak isteyen her üretici belirli bir standartta ihtiyaç duyar. ISO 22000 bu ihtiyacı karşılayabilmektedir. Günümüzde güvenli gıda üretimi için ham maddeler, katkı maddeleri ve ambalaj malzemelerinden başlayarak tedarikçi değerlendirmesini, ham madde kabulü, üretim aşamalarını, son muhafaza ve sevkıyat dahil olmak üzere kontrol altında tutan bir sistemin gerekliliği ortaya çıkmıştır. HACCP bu sistemlerden biridir. Bir çok ülkenin resmi organları ve ulusal standart kuruluşları HACCP sistemine yönelik düzenlemelere gitmişler ve standartları yayımlamışlardır. HACCP 30 yıllık bir sistem olmasına rağmen tüm dünyaca kabul görecek bir standart oluşturulamamıştır. Uluslararası piyasalarda ise, hemen her ülkenin gıda güvenliği ile ilgili standardının bulunması ve diğer ülkelerin birbirlerine uyum sağlamasındaki zorluk ve isteksizlik ise bu konuda uluslararası bir standardın hazırlanarak yayımlanması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu amaçla, Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) bünyesindeki çalışma gruplarından birisi olan TC 34 tarafından, ISO 22000 Standardı hazırlanmaya başlanmış, ilgili standart "ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri- Gıda Zincirindeki Tüm Kuruluşlar İçin Şartlar" adı ile uluslararası bir standart olarak 1 Eylül 2005 tarihinde yayımlanmıştır. ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminin kurulması esnasında gereken şartları tanımlayan ve belgelendirmesi yapılan bir standarttır. HACCP kavramını tamamen kapsamaktadır. ISO 22000’nin temel mantığı, tüketicinin gıda kaynaklı hastalıklara maruz kalmaması için geliştirilmiş, gıda zinciri içerisindeki tüm prosesleri kontrol altında tutan önleyici bir sistemin kuruluşlarda uygulanmasıdır. ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminin Faydaları; Gıda güvenliği tehlike kontrolünü sağlar. Gıda kaynaklı hastalıkları minimuma indirir. Müşteri memnuniyetini arttırır. Personel yeterliğinde artış sağlar. Dokümantasyon iyileştirmesinde fayda sağlar. Kanunlara uyumluluğu sağlar. ISO 22000 Standardını kimler kullanabilir? Çiftlikler, balıkçılar ve süthaneler, Et, balık ve gıda işletmeleri, Ekmek, hububat, meşrubat, konserve ve dondurulmuş gıda üreticileri, Restoranlar, ayaküstü büfeler, hızlı gıda zincirleri, hastaneler ile oteller ve seyyar gıda satıcıları, Gıda muhafaza ve dağıtım şirketleri ile gıda işleme ekipmanlarını, gıda katkılarını, gıda ham maddelerini, ambalaj malzemelerini sağlayan firmalar ile sterilizasyon tesisleri. Gıda endüstrisinde yer alan veya uzaktan yakından teması bulunan her kurum ISO 22000 standardının taleplerini kısmen karşılaması gerekir. ISO 22000:2005 Belgesi ile ilgili sorularınız varsa veya ISO 22000:2005 Belgesi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçin!
 • Şahin Konak
  Feb 23, 2017

  Yeni bir işletme açtıysanız veya açmak istiyorsanız öncelikle bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Yapacağınız işi belirledikten sonra bulunduğunuz ilin Tarım İl ve İlçe müdürlükleriyle çalışmanız gerekmektedir. Çalışmamanız durumunda ise yani yasal olmayan üretim yaptığınız takdirde ciddi para, hapis ve ağır yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Yazının bundan sonrasını yapacağınız üretim veya paketleme işine göre dikkatlice okuyunuz. İşletme Kayıt Belgesi; -Kişisel tüketim amacıyla birincil üretim yapılan yerler, - Kişisel tüketim amacıyla gıdanın hazırlandığı, işlendiği ve depolandığı yerler, - Gıdanın; geçici olarak, zaman zaman ve küçük ölçekte kermes, kültürel etkinlikler gibi bireysel gönüllüler tarafından yardım amaçlı hazırlandığı, depolandığı ve sunulduğu yerler, haricindeki gıda işletmelerinin kayıt belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte Kayıt Kapsamındaki Gıda İşletmelerinin Faaliyet Konuları aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. 1- Gıda üretimi yapan işletmeler. 2- Depo, gıda satış ve diğer perakende faaliyet gösteren işletmeler. 3- Toplu tüketim işletmeleri. 4- Yerel marjinal ve sınırlı faaliyetler kapsamındaki işletmeler. 5- İstisnai hükümlere göre faaliyet gösteren işletmeler. İşletme Kayıt Belgesinin size uygun olduğunu düşünüyorsanız veya uygun olup olmadığını öğrenmek ve başvuru yapmak istiyorsanız bizi arayın.

ISO,ISO 27001,ISO 9001 gibi belgelerle firmanızı her alanda başarılı olmak için destekliyoruz